Klimatyzacja to proces nadawania powietrzu w pomieszczeniu określonych właściwości pożądanych ze względów higienicznych oraz ze względu na dobre samopoczucie ludzi lub też parametrów wymaganych ze względów technologicznych (np. nawilżanie, osuszanie, podgrzewanie, ochładzanie). Klimatyzacja ze względu na budowę instalacji (liczbę obsługiwanych pomieszczeń) dzieli się na:
- klimatyzację miejscową – system obejmuje pojedyncze pomieszczenia – dla pojedynczego pomieszczenia jest przeznaczony jeden układ (sprężarka montowana na zewnątrz i parownik montowany w pomieszczeniu). Przykład to klimatyzator typu split,
- klimatyzację centralną – możliwe są bardzo różne rozwiązania, ale system obejmuje cały budynek lub jego wydzieloną część.
Klimatyzacja ze względu na rodzaj czynnika transportującego chłód/ciepło dzieli się na:
- systemy powietrzne – do transportu chłodu i ciepła jest wykorzystywany strumień powietrza transportowanego przewodami wentylacyjnymi. Strumień powietrza dostarczanego do pomieszczeń znacznie przekracza minimalne wymagania higieniczne. Dzięki temu stwarza bardzo dobre warunki do rozcieńczania zanieczyszczeń emitowanych w pomieszczeniach. Wiąże się to jednak z koniecznością dostarczenia dużej ilości energii zużywanej do transportu powietrza,
- systemy powietrzno-wodne i powietrzno-freonowe – system wentylacji dostarcza powietrze świeże jedynie w ilości zapewniającej odpowiednie warunki higieniczne. Do transportu chłodu i ciepła stosowane jest inne medium (woda, gaz), które zasilają specjalne urządzenia zwane klimakonwektorami, klimakonwektorami wentylatorowymi lub belkami chłodzącymi ochładzającymi powietrze bezpośrednio w pomieszczeniach.
Comments are closed